Python - Podstawy

IamZIBI

Blog

Python - Podstawy

Kilka słów o Pythonie

Python jest językiem programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, zaprojektowany z myślą o łatwości użytkowania i czytelności kodu. Został stworzony w 1989 roku przez Guido van Rossum i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Ciekawostką jest fakt, że nazwa Python została zaczerpnięta z popularnego w tamtych czasach programu komediowego BBC "Latający Cyrk Monty Pythona".

Python jest obecnie szeroko wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach, ze względu na swoją elastyczność i funkcjonalność. W tworzeniu aplikacji webowych, Python jest często używany do budowania backendu aplikacji internetowych i integracji z innymi systemami. W automatyzacji procesów wykorzystywany jest do pisania skryptów i automatyzacji powtarzalnych zadań, co oszczędza czas i zwiększa efektywność. W analizie danych, Python jest szeroko stosowany ze względu na swoje potężne narzędzia do przetwarzania i analizy danych, takie jak NumPy, pandas i matplotlib.

Język Python jest też wykorzystywany do łatwego pisania skryptów i narzędzi, które są wykorzystywane do różnych zadań związanych z bezpieczeństwem, takich jak testowanie penetracyjne, analiza bezpieczeństwa sieci i aplikacji, czy też ochrona przed atakami. Ponadto, istnieje wiele bibliotek i narzędzi, które specjalizują się w bezpieczeństwie, takich jak Scapy, Paramiko i PyCrypto.

Kategoria "Python - Podstawy" obejmuje podstawy funkcjonowania języka Python. Zrozumienie jego składni, typów danych, pętli i instrukcji warunkowych pozwoli nam tworzyć proste aplikacje, a znajomość funkcji i bibliotek umożliwi rozszerzenie ich funkcjonalności.

Co znajdziemy w "Python - Podstawy"

Przygotowanie środowiska Python na Ubuntu LTS

Przygotowanie środowiska Python na macOS Ventura

VSCodium – Instalacja i podstawowa konfiguracja

Pierwszy program w Pythonie „Hello World”

Prymitywy, zmienne i wyrażenia

Operatory

Instrukcje warunkowe

Pętle